
- Opublikowano: poniedziałek, 28, czerwiec 2021 10:04
Od wieków, w czerwcu z 23 na 24 w wigilię św. Jana obchodzona jest noc świętojańska. Święto to, jest mocno zakorzenione w tradycji słowiańskiej. Ponieważ obecnie coraz częściej wracamy do korzeni i dawnych zwyczajów Gminna Biblioteka Publiczna i Dyskusyjne Kluby Książki działające na terenie gminy postanowiły przybliżyć mieszkańcom obyczaje związane z obchodami tego święta i godnie przywitać lato. Na placu Urzędu Gminy, przy wspólnym stole usiedli zaproszeni goście, przedstawiciele naszych władz: Sekretarz Gminy – Pani Bożena Nowak, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy – Pani Bożena Ławińska, Skarbnik Gminy – Pani Justyna Bugała – Piotrowska, członkinie Dyskusyjnych Klubów Książki oraz mieszkańcy Kluczewska. W programie wieczoru zalazło się m.in. plecienie świętojańskich wianków, promowanie książek Katarzyny Miszczuk (pisarka opisuje zwyczaje słowiańskie), muzyka i wspólne śpiewy.
O starych zwyczajach związanych z letnim przesileniem słońca i różnie zwanych Nocą Kupały, Kupalnocką, Palinocką, zapoznała zebranych Zdzisława Krupa. Wieczór z 23 na 24 czerwca w Polsce często nazywany jest Sobótką. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od ognisk obrzędowych palonych w nocy nazywanych sobótkami. Starym zwyczajem Sobótka czczona była jako święto słońca, płodności urodzaju, miłości, a nade wszystko ognia i wody. Po północy chłopcy i dziewczęta szli do lasu szukać kwiatu paproci, była to okazja do wyznań miłosnych, oświadczyn i obietnic zawarcia związku małżeńskiego. Powszechną praktyką zachowanych także i w naszych czasach było puszczane przez dziewczęta wianków do wody. Plecione z kwiatów, różnych ziół, przywiązywane były do deseczek, na których stawiane były płonące świeczki. Dobrze wróżyło, gdy wianek wyłowił miły sercu kawaler.
Właśnie takie i inne obrzędy opisuje w swoich książkach znana pisarka Katarzyna Miszczuk. Panie z DKK zaprezentowały ich fragmenty oraz inne legendy. Pan Ania Cieślak przybliżyła fragment książki ,,Szeptucha” opisujący współczesne zwyczaje związane z przesileniem wiosennym, sabatu czarownic oraz Zielonych Świątek. Pani Renia Pikulska przeczytała fragment opisujący obrzędy Nocy Kupały z książki pod tym samym tytułem, a Pani Teresa Walasek fragment książki ,,Żerca” opowiadający o zamawianiu urody i płodności. Legendę o kwiecie paproci ze ,,Starej Baśni” Ignacego Kraszewskiego zaprezentowała Pani Teresa Gwiaździńska. Całość wieczoru przeplatana była śpiewem i muzyką przy akompaniamencie Pana Marana Szczepanika.
Na zakończenie wszyscy podziwialiśmy urodę i piękno uwitych wianków. Być może niektóre popłynęły nocą po pobliskich wodach. Ale tego już nie sprawdzaliśmy. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w spotkaniu.
Zdzisława Krupa